CESTOVNÍ SALÁT

Cestování a živá strava. Jde to dohromady? Aneb jak zůstat RAW na cestách? Samozřejmě, dnes ve většině restaurací najdeme na jídelním lístku alespoň salát. Ovšem není salát jako salát :). A každý kuchař si pod pojmy „opravdu velký salát“ a „čerstvá zelenina“ také představí něco jiného :DD.

No takže si často i na cestách připravuji lahodné večeře vlastnoručně. Během dne nakoupíme čerstvé ingredience z lokální nabídky a večer hodujeme. Pro mě toto představuje způsob, jak si užít a vychutnat místní nabídku plodů Přírody. I bez mixérů a kuchyňských robotů se dají vykouzlit plnohodnotné pokrmy. Moji přenosnou kuchyni tvoří krájecí prkénko, keramický nožík, škrabka, struhadlo, ruční lis na citrusy, velká a malá miska, lžička a 2 vidličky. Z domu s sebou beru předem usušené raw palačinky nebo různé raw krekry, zeleninové chipsy, či kokosový naan. Tyto věci vydrží i mimo lednici a dají se přikusovat k čerstvému ovoci a zelenině.

Na náš minulý výlet po Toskánsku jsem si s sebou „zapomněla“ vzít i veškeré koření. Nakonec jsem byla ráda, protože to dalo prostor k improvizaci a mohl tak vzniknout tento skvělý salát.

Další důkaz, že nic se neděje náhodně. To bylo tak: po zimním období (ano, i v Barceloně máme období kabátů, šál a svetrů)  ve společnosti Tamari, spousty soli, koření a více než pár kapek olivového oleje, jsem si řekla: „A dost! Tělo mé úžasné přeorientuj se na jaro a žádej si něco lehčího. Nebylo by hezké kdybych jedla odlehčeněji…Prostě požaduji, aby se mi změnily chutě!“

Následující den jsem připravovala salát jako obvykle a vtom mi přišel impuls: „Hoď tam pomeranč!“ Já: „Cože?“ Moje vnitřní JÁ JSEM: „No pomeranč, pomeranč přece!“ Já: „Ok.“ Nakrájela jsem do salátu pomeranč, k nemuž mi sójovka, lahůdkové droždí ani sůl moc nepasovaly. Zjistila jsem, že když přidám do pokrmu neutrální ovoce, tělo už si nežádá žádná ochucovadla. A dresing? Místo ořechových zálivek mi poslední dobou nejvíc chutná jen rozmačkané avokádo a čerstvě vymačkaná citronová šťáva.

A teď už k receptu.Cestovní salát aneb jak vynechat sůl v raw pokrmech.Fotka byla pořízena během návštěvy italské Cinque Terre, v apartmánu, kde jsem připravovala večeni i pro naše přátelé. Vzniklo celkem slavnostní pohoštění, které všem chutnalo tak, že jsem ještě přikrajovala další porci :).

Kuchyňské nástroje: nůž, škrabka, struhadlo, krájecí prkénko, ruční odšťavňovač na citrusy

Ingredience: (pro bližší info k jednotlivým ingrediencím, na ně klikněte)

1 hrst rukoly
1 čekanka (čekankový puk)
1-2 cukety (nebo okurky)
2 stonky řapíkatého cerelu
kus dýně (nastrouhané na hrubém struhadle)
cca. 1/4 pórku
(cherry) rajčátka
4-6 pomerančů (Už jste vyzkoušeli sladce lahodné sicilské pomeranče?)
1 zralé avokádo
šťáva z 1 citronu
hrst rozinek
hrst goji

Příprava:
Nejdříve si namočíme rozinky a goji, aby nabobtnaly – ponoříme ve vodě nebo v pomerančové šťávě pro sladší chuť.
Všechny čerstvé ingredience nadrobno nakrájíme. Avokádo rozmačkáme vidličkou, dýni nastrouháme.
Zalijeme citronovou šťávou, přidáme rozinky a goji a dobře promícháme.

Užijte si božskou harmonii chutí!

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *