KADEŘÁVKOVÉ CHIPSY – KALE CHIPS

Poprvé jsem kadeřávkové chipsy ochutnala zde v Barceloně, v mé oblíbené restauraci Flax and Kale. Do té doby jsem ji často vídala v zahraničních receptech a říkala jsem si, co na tý „kale“ a všichni mají – no a když jsem ochutnala, hned jsem pochopila. Je prostě úžasná!

První domácí várka u nás sklidila obrovský úspěch. Dala jsem před miláčka plnou misku chipsů k testování a ještě jsem šla připravovat večeři a než jsem se otočila miska byla prázdná. A přítel se jen usmíval blahem. Kdo by to byl řekl, že mu kapusta tak zachutná?

Trik spočívá v masáži – kapustu před použitím (jak do salátu tak na chipsy) namasíruju, aby zjemněly. Ano, takhle si zeleninu hýčkám a ona pak nádherně chutná :).

Ještě jeden postřeh – chuť kadeřávku se po utržení může postupem času měnit, proto je nejlepší použít co nejčerstvější listy a pustit se do přípravy kadeřávkových chipsů, smoothie či salátu co nejdříve.

KADEŘÁVKOVÉ CHIPSYKuchyňské náčiní: mixér (např. Vitamix), sušička na potraviny

Ingredience: (pro bližší info k jednotlivým ingrediencím, na ně klikněte)
1 svazek kadeřávku

SALSA NA OBALENÍ
1 šálek raw kešu oříšků – cca. 8 – 24 h namočených
šťáva z 1-2 citronů
hrst sušených rajčátek / sušené červené papriky (nebo mix obojího)
1 maličká cibule
1 stroužek česneku
kousek čerstvého kayenského pepře
kousek čerstvé kurkumy
pár kapek bio raw jablečného octa
koření dle chuti (kari, hořčičné semínkokmín)
(Himalájská sůl nebo jiná kvalitní)
(1-2 rajčátka – chcete-li omáčku o něco tekutější)

Postup:

1. Nejprve si připravíme KADEŘÁVEK: odtrhneme košťál a natrháme listy (ne na úplně malé kousky, protože při sušení se srazí).

2. Nejdůležitější bod – MASÁŽ: dáme kousky kadeřávku do větší nádoby, můžeme trochu posolit a pěkně promačkáme, jako bychom připravovali zelí před nakládáním. Tím listy zvláční, tudíž se dříve usuší a mají příjemnější chuť.

3. Připravíme si OBALOVACÍ SMĚS – rozmixujeme všechny suroviny kromě rajčátek, ty přidáme dodatečně, pokud chceme omáčku trochu tekutější. Máme-li rajčata v mixéru, znovu krátce rozmixujeme do hladké konzistence.

4. NAMÁČÍME LISTY kadeřávku do směsi a rovnoměrně v jedné vrstvě klademe na sušící pláty, aby se jednotlivé listy nepřekrývaly. SUŠÍME při teplotě do 42°C (v tom případě zůstanou raw – živé) cca. 8 hodin nebo do křupava. V zimě můžeme k sušení využít topení, v létě sluníčko.

Pokud zeleninu před sušením obaluji, tak nejdřív rozprostřu na sušící pláty podložku do sušičky či papír na pečení a na něj teprve zeleninu. Po několika hodinách odlepím zeleninu, která je téměř usušená. Papír už dám stranou. Otočím zeleninu a nechám úplně dosušit. Tento proces se může zdát zdlouhavější, ale rozhodně je jednodušší na následné mytí – sušící pláty zůstanou čisté, stačí jen opláchnout.

Skladujeme v uzavřené nádobě. Já je uschovávám v zavařovací sklenici, v kuchyni ve skříni, kde vydrží několik týdnů nebo dokud je všechny nesním 🙂.

A co vy? Také si doma sušíte dobrůtky? Jaké jsou vaše nejoblíbenější? Těším se na vaše tipy!

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *