KADEŘÁVKOVÉ CHIPSY S PISTÁCIOVÝMI KOUSKY

Od té doby, co jsem zde v Barceloně objevila zdroj kadeřávku, vznikl nám nový víkendový rituál. Nejdříve jdeme s mým milovaným přítelem do centra vybrat ty nejčerstvější listy, poté zvolíme příchuť obalovací směsi (podle zásob v kuchyni a také podle nálady našich chuťových pohárků) a pak už jen naplníme sušičku až po střechu a máme báječnou křupavou pochoutku na několik dní dopředu.

V tomto receptu používám kuchyňský robot, který nechá ve směsi malé kousíčky. Líbí se mi, když můžu identifikovat chuť pistácií a sušených rajčátek. Samozřejmě můžete použít i mixér a roztočit ho na menší otáčky. Chipsy jsou výborné i s příchutí kešu (recept zde), a když se ve vašem okolí zrovna nevyskytuje kadeřávek, můžete si nasušit baby špenát, rukolu nebo třeba petrželku.

kale chipsKuchyňské náčiní: kuchyňský robot, sušička na potraviny

Ingredience: (pro bližší info k jednotlivým ingrediencím, na ně klikněte)

1 svazek kadeřávku (normálně mi jeden svazek vystačí k naplnění dvou plátů sušičky, ale záleží podle typu listů)

SALSA NA OBALENÍ
1 šálek raw pistáciových oříšků – předem cca. 12h namočených
1 červená paprika
1/2 šálku raw lahůdkového droždí
2 lžičky raw sladidla (raw agáve sirup / sirup z jakonu / kokosový nektar, apod.)
1 stroužek česneku
hrst sušených rajčátek / sušené červené papriky (nebo mix obojího)
šťáva z 1/2 citronu
špetka chili v prášku nebo kousek čerstvého
pár kapek bio raw jablečného octa
(Himalájská sůl nebo jiná kvalitní)

Postup:

1. Nejprve si připravíme KADEŘÁVEK: odtrhneme košťál, listy omyjeme a případně natrháme (ne na úplně malé kousky, protože při sušení se srazí).

2. nejdůležitější bod – MASÁŽ: dáme kousky kadeřávku do větší nádoby, můžeme trochu lehce promačkáme, jako bychom připravovali zelí před nakládáním. Tím listy zvláční, takže se dříve usuší a také zabírají méně místa v sušičce.

3. Připravíme si OBALOVACÍ SMĚS – všechny suroviny vložíme do kuchyňského robota a zpracujeme do konzistence s menšími kousíčky.

4. NAMÁČÍME LISTY kadeřávku do směsi a rovnoměrně v jedné vrstvě klademe na sušící pláty, aby se jednotlivé listy nepřekrývaly. SUŠÍME při teplotě do 42°C (v tom případě zůstanou raw – živé) cca. 8 hodin nebo do křupava. V zimě můžeme k sušení využít topení, v létě sluníčko.

TIP: Pokud zeleninu před sušením obaluji, tak nejdřív rozprostřu na sušící pláty podložku do sušičky nebo papír na pečení a na něj rozložím zeleninu. Po několika hodinách odlepím listy, které jsou téměř usušené. Papír už dám stranou. Otočím zeleninu a nechám úplně dosušit. Tento proces se může zdát zdlouhavější, ale rozhodně je jednodušší na následné mytí – sušící pláty zůstanou čisté, stačí je jen opláchnout.

Skladujeme v uzavřené nádobě. Já chipsy uschovávám v zavařovací sklenici, v kuchyni ve skříni, kde teoreticky vydrží několik týdnů, ale u nás většinou zmizí mnohem dřív 🙂.

KALE CHIPS NA PLÁŽIAť už doma či v kanceláři, na horách nebo u moře, tyto chipsy si vychutnáte prostě kdekoliv :).

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *