KEDLUBNOVO-KELPOVÉ ŠPAGETY S CUKETOVÝM DRESINGEM

Představuji vám další ze svěžích jarních kombinací. Tentokrát jsem místo obvyklých cuketových špaget použila velikánskou kedlubnu a ještě jsem ji zkombinovala s kelp nudlemi, na které se mi již delší čas sbíhaly sliny. Tímto jsem je vyzkoušela poprvé v tomto životě a určitě ne naposledy, protože jsou fantastické.

Kelp patří mezi mořské řasy, které neobsahují téměř žádné tuky ani kalorie. Zato hledáte-li jód a spoustu minerálů, tak v těchto nudlích je najdete v hojném množství. Na kelp nudlích se mi nejvíc líbí, že jsou chuťově neutrální a bez zápachu (na rozdíl od jiných druhů řas). Výsledná chuť tedy bude záležet na použité marinádě, nebo omáčce. Přizpůsobte si ji dle vašich preferencí – prostě NO LIMITS, ochutnávejte a experimentujte do sytosti! 🙂

Kelpové nudle se dají jíst úplně klidně syrové. Normálně jsou trochu křupavé, což může být zvláštní na skus, proto se oplachují ve vodě a  následně se dávají na chvíli marinovat nebo nechají odpočinout smíchané s dresingem a tím perfektně změknou.

Také mi připadají jako geniální doplněk na cesty nebo pokud se ocitnete v místě, kde není velký výběr čerstvého  ovoce / zeleniny. Jeden balíček se vejde do každého zavazadla,  je lehoučký a přitom zasytí.

kedlubnové špagetyKuchyňské nástroje: spiralizér, mixér (např. Vitamix)

Ingredience:

ŠPAGETY
kelpové nudle
1-2 kedlubny
rajčata
čerstvé bylinky – např. petrželka
(+ další zelenina dle chuti – čerstvý hrášek, žampiony)

MARINÁDA NA KELP NUDLE
šťáva z 1 citronu
1 stroužek česneku (prolisovaný)
(sůl – Himalájská nebo jiná kvalitní)
koření dle chuti

CUKETOVÝ DRESING
1 oloupaná cuketa (slupku jsem nakrájela na jemno a použila jako posyp na špagety)
3-6 lžic konopného semínka *
čerstvé bylinky – např. petrželka / medvědí česnek / bazalka / …
šťáva z 1 citronu
1 stroužek česneku
1/2 jarní cibulky nebo trochu sušené cibule
pár kapek bio jablečného octa
(sůl – Himalájská nebo jiná kvalitní)
koření dle chuti (já jsem dala: kari, majoránku, kmín, hořčičné semínko)

* Konopné semínko je super, protože není nutné ho namáčet. Pro mne ideální, jelikož kolikrát se do poslední chvíle rozhoduju mezi více variantami na večeři… A kolikrát si je prostě dám všechny 🙂 Dresing je také lahodný s makadamovými oříšky. Pro bezořechovou verzi použijte avokádo – to namáčení také nevyžaduje a výsledek je chuťově vynikající. No vidíte, a už máte 3 různé varianty. Vyzkoušejte je všechny a dejte vědět v komentářích, která vám nejvíce zachutnala.

Postup:

1. Kelpové nudle nejdříve dobře propláchneme a dáme do misky. Smícháme všechny suroviny na MARINÁDU a cca. na půl hodiny v ní necháme nudle odpočinout, aby změkly a nasákly. Marinádu můžeme později slít do dresingu (ještě před mixováním).

2. Ve SPIRALIZÉRU projedeme kedlubnu a vytvoříme špagety. Nakrájíme ostatní zeleninu. Promícháme a dáme stranou.

3. Rozmixujeme všechny ingredience na DRESING a smícháme se špagetama, nudlema a ostatní zeleninou.

Pokud jste si roztomilé kelp nudle zamilovali jako já a hledáte další recepty, tak pro vás mám ještě jednu inspiraci od Klárky z Lahodností, kde si rovnou můžete pár balíčků těchto úžasných řas pořídit.

kelpové nudle s medvědím česnekem- lahodnosti-resize

Kelpové nudle v Lahodném stylu s pestem z medvědího česneku. (k receptu se dostanete kliknutím na fotku)

Užijte si tento pokrm plný živin a života a mějte báječný den!

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *