MANDLOVÝ PUDINK S CHIA A BANÁNEM

V poslední době na mě vyskakovaly recepty s chia semínky ze všech stran, tak jsem je ze zvědavosti také koupila. Již po prvním ochutnání mě chia okouzlila natolik, že určitě budou následovat další experimenty s touto magickou přísadou.MANDLOVÝ PUDINK S CHIA A BANÁNEMKuchyňské náčiní: mixér, pláténko na filtrování mléka nebo jemné sítko / cedník

Ingredience:

MANDLOVÉ „MLÉKO“
1/2 šálku raw mandlí (nesolených, nepražených) – předem namočit na několik hodin
skořice
vanilka
raw med / datle nebo jiné sladidlo dle chuti
2-5 lžiček chia semínek – nebo tolik semínek, aby se pokrylo celé dno misky
banán nebo jiné oblíbené ovoce

Postup:
1. Připravíme si mandlové mléko:
Namočíme mandle (8 – 24 hod). Před mixováním odstraníme slupku (po pár hodinách ve vodě to jde lehce). Propláchneme mandle, slijeme vodu. Přidáme šálek (nebo více) čisté vody a rozmixujeme.

Pomocí přístroje na výrobu mléka, pláténka nebo cedníku přefiltrujeme vzniklé „mléko“. Někdy je třeba filtrovací proces zopakovat. Měli bychom získat tekutinu bez kousků dužniny.

Tip: Dužninu, co nám zbyla, můžeme využít na přípravu raw chleba, pomazánek, mandlového sýra, nebo jako dresing do salátů, raw těstovin, atd.

Nalijeme přefiltrované mléko znovu do mixéru, přidáme skořici, vanilku, oblíbené sladidlo a ještě jednou krátce pomixujeme.

2. Do misky dáme chia semínka, zalijeme mlékem, ale zatím ne plnou misku – obecně se dává množství: 1 díl semínek a 5 dílů tekutiny. Dobře promícháme, dáme do ledničky, občas můžeme promíchat a popř. přilévat mléko. Semínka nasáknou tekutinu, nabobtnají a vytvoří kolem sebe gelový obal. Necháme bobtnat alespoň 30 minut, ale ještě lepší jsou, když se nechají odpočívat několik hodin, klidně i přes noc. Co se týče struktury, chia jsou po nabobtnání jemná, nemusí se kousat a nezůstávají mezi zuby 😀

3. Až budeme chtít, vyndáme pudink z lednice, dle chuti dolejeme mlékem, přidáme nakrájené ovoce a zamícháme. Užijte si tuto lahodnou přírodní dobrůtku! Dobrou chuť!

PS: Jedna miska se zdá být malá porce, ale v kombinaci s banánem a datlemi to byl velmi sytý oběd. Nejlepší je, že po takovémto jídle zůstanete lehcí jako pírko. 😉

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *