PICKLES

Moje první domácí pickles z červeného zelí – 4 dny čekání, ale vyplatilo se – barva je magická a chuť …jedním slovem: woooow!

Příprava je úplně jednoduchá, existuje spoustu způsobů jak vyrobit domácí pickles, stejně tak jako tisíce kombinací. Já jsem si zvolila (jako vždy :)) tu nejjednodušší cestu.

PICKLES Z ČERVENÉHO ZELÍKuchyňské náčiní: nůž (struhadlo, kuchyňský robot), kvašák nebo čisté zavařovací sklenice a něco na zatížení

Ingredience:
červené nebo bílé zelí – klidně celou hlávku
1/2 – 1 lžička mořské nebo Himalájské soli
(kmín – dle chuti)

Postup:
1. OČISTIT zelí – otrhat svrchní listy nebo jakékoliv oschlé části. Jeden až dva čisté svrchní listy si schováme na později.
2. NAKRÁJET / nastrouhat zelí – v tomto ohledu velmi ušetří čas food processor – celou hlávku zvládl asi za minutu
3. PROSOLIT – do větší nádoby umístit nakrájené zelí po vrstvách a ty prosolit (Můžeme přidat trochu kmínu.)
4. NAMASÍROVAT – čistýma rukama promačkáváme a hněteme zelí až začne vypouštět štávu
5. NAPĚCHOVAT čistou zavařovací sklenici až k hrdlu – dáváme po vrstvách a rukama (nebo hmoždířem či užší sklenicí) stlačíme, aby se šťáva dostala na povrch a aby výsledná směs zůstala bez vzduchových bublin. Šťávu vyléváme a schováme si ji na pozdější dolití. Když je sklenice úplně nadoraz, dáme poslední vrstvu – kousek svrchního listu ve velikosti o něco větší než uzávěr sklenice. Ještě jednou zatlačíme zeleninu co nejvíce směrem ke dnu. A přelijeme zbylou šťávou. Všechna zelenina by měla být ponořená, tekutina by měla sahat téměř až k hrdlu sklenice.
6. UZAVŘÍT sklenici a něčím zatížit – např. balvanem :), lahví vody nebo velkým ananasem. Já používám partnerovy činky. Zelí začne vypouštět šťávu, takže je lepší, když sklenice máme třeba na pekáči, kam může šťáva odtékat. Pokud máte hrnec určený ke kvašení zeleniny tak máte tento proces vychytaný :).
7. POČKAT 3 – 5 dní.  I když někdy otevírám sklenici už druhý den – zelí není tak kyselé, ale už je změklé a chutná výborně.
8. VYCHUTNAT SI NAŠE VELEDÍLO!

Někdo radí jíst kvašenou zeleninu často a v malých dávkách. No já ji jím když mám pickles náladu a většinou, když otevřu jednu sklenici, tak ji ochutnávám na posezení až do dna :). Jak to máte vy? Jaké jsou vaše nejoblíbenější kombinace? Pochlubte se v komentářích!

PICKLES Z ČERVENÉHO ZELÍPo otevření můžeme naloženou směs skladovat v lednici. Snížením teploty se proces fermentace zastaví. Vydrží prý až 3 měsíce, ale to se vám asi nepodaří zjistit… 😉

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *