PISTÁCIOVÝ CHÍA PUDINK

Vždy, když objevím něco nového – ovoce nebo nějakou přísadu, kterou jsem doposud neznala, tak si ji tak oblíbím, že ji jím skoro denně a vymýšlím nové obměny a kombinace. Nedávno jsem si koupila semínka chía a zachutnaly mi převelice, takže se zřejmě tyto zázračná semínka budou objevovat ve více receptech. Už jste vyzkoušeli chía? Jakým způsobem si je vychutnáváte vy?

PISTÁCIOVÝ CHIA PUDING

Kuchyňské náčiní: mixér, pláténko na filtrování mléka nebo jemné sítko / cedník

Ingredience:

PISTÁCIOVÉ „MLÉKO“
1/2 šálku raw pistácií (nesolených, bez slupky) – předem namočit na několik hodin
skořice
vanilka
raw med / datle nebo jiné sladidlo dle chuti
2-5 lžiček chia semínek – nebo tolik semínek, aby se pokrylo celé dno misky

oblíbené ovoce (já jsem přidala rozpůlené kuličky hroznového vína)

Postup:

1. Připravíme si pistáciové mléko:

Namočíme oříšky (alespoň na 8 hod). Slijeme, propláchneme. Přidáme šálek (nebo více) čisté vody a rozmixujeme.

Pomocí pláténka nebo cedníku přefiltrujeme vzniklé „mléko“. Někdy je třeba filtrovací proces zopakovat. Měli bychom získat tekutinu bez kousků dužniny.

Tip: Dužninu, co nám zbyla, můžeme využít do pomazánky, sýra, nebo jako dresing do salátů, raw těstovin… Já jsem si tentokrát připravila mini banánové „burgery“ – nakrájela jsem banán na kolečka a jako náplň jsem dala ochucenou pistáciovou pastu.

Nalijeme přefiltrované mléko znovu do mixéru, přidáme skořici, vanilku, oblíbené sladidlo a ještě jednou krátce pomixujeme.

2. Do misky dáme chía semínka, zalijeme mlékem, ale zatím ne plnou misku – obecně se dává množství: 1 díl semínek : 5 dílů tekutiny. Dobře promícháme, dáme do ledničky, občas můžeme promíchat a popř. přilévat mléko. Semínka nasáknou tekutinu, nabobtnají a vytvoří kolem sebe gelový obal. Necháme nabobnat alespoň 30 minut, ale ještě lepší jsou, když se nechají odpočívat několik hodin, klidně i přes noc. Co se týče struktury, chía jsou po nabobtnání jemná, nemusí se kousat a nezůstávají mezi zuby 😀

3. Až budeme chtít, vytáhneme pudink z lednice, dle chuti dolejeme oříškovým mlékem, přidáme ovoce a zamícháme. Tato dobrůtka je vynikajicí alternativou když vás honí mlsná a navíc dokonale zasytí. Užijte si báječnou dobrou chuť!

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *