RAW CAFFÈ LATTE + inspirace jak otevřít mladý kokos

S Klárkou z Lahodností máme často virtuální dýchánky – ona přinese sušenky, já naleju raw caffè latte a nové nápady lítají :D.

Raw latéčko chutná lépe než z té nejlepší kavárny… Jak jednou vyzkoušíte, zapomenete na klasickou variantu s mlékem.

Po vypití jedné skleničky tohoto lahodného nápoje se vaše tělo zaplní vesmírnou energií a vaše mysl nekonečnou radostí. Další ukázka, že vitariánské pochoutky můžou být sladké aniž by obsahovaly přidaný cukr.

Hlavní ingrediencí v tomto receptu je opět náš oblíbený mladý kokos. Možná přemýšlíte, jak se dostat k lahodné kokosové vodě a měkoučké dužnině, aniž byste si museli pořizovat sekáček na kokosy a novou podlahu. Vzpomínám si, jak jsme poprvé otevírali mladý kokos s mým partnerem pomocí šroubováku, násadky od činek a následným házením o zem ehm :). Nyní už používám mnohem elegantnější řešení, které vám představím níže. Vystačíte si jen s nožem na chleba a na máslo – konečně najdou tyto kuchyňští pomocníci své využítí :).RAW CAFFE LATTEKuchyňské náčiní: mixér (např. Vitamix), větší ostrý nůž a nůž na máslo

Ingredience:
voda a dužnina z 1 mladého kokosu
2-4 medjool datle (lépe začít s dvěma, dodatečně lze přidat více)
skořice
vanilka

Postup:

OTEVÍRÁNÍ KOKOSU – snadno a rychle jen se zubatým nožem

JAK OTEVŘÍT MLADÝ KOKOS

1. Nejdříve pomocí většího ostrého nože (využívám nůž se zoubkama na krájení chleba) odstraníme z vršku bílou vrstvu: položíme kokos na bok a postupně seřízneme směrem ke špičce celou bílou slupku.

2. Po odkrojení se objeví hnědý ořech se třema výraznýma čárama vycházejícíma ze středu aneb mírové znamení.  (No, řekněte – není ta příroda roztomilá?)

3. Najdeme Achilovu patu mladých kokosů – ta je na straně s největším rozestupem mezi čárama. Teď už můžeme použít klasický nůž na máslo – pár ladnými zářezy vytvoříme linku.

4. Doprostřed linky zabodneme špičku nože. Některé kokosy mají měkčí skořápku, některé o něco tvrdší – záleží podle stáří kokosu.

5. Lehce s nožem zavikláme dolů a nahoru dokud skořápka nezačne pukat. Nožem nebo ručně nadzvedneme horní část, která se přirozeně sama odlomí po obvodu vzniklé pukliny a vytvoří nám dokonalý kruhový otvor.

BLACK AND WHITE COCONUT

Každý kousek je originál – stejně jako vy. Milujte svoji jedinečnost!

Po úspěšném otevření kokosu, vylijeme vodu přes cedník rovnou do nádobky mixéru. Z jednoho kokosu mám průměrně 300 ml vody.

Kokosová voda by měla být čirá nebo jen mírně zakalená. Je-li růžová, hodně kalná či snad nevábně voní, raději ji vyhoďte. Před použitím doporučuji nejprve ochutnat.

Lžící vydlabeme dužninu a dáme do mixéru. Přidáme i ostatní suroviny a mixujeme na plný výkon.

Ochutnáme, můžeme přidat ještě datle na doslazení, znovu krátce rozmixujeme a podáváme.

Báječné pochutnání a skvělou kokosovou párty vám přejí

Eva Petříková a Klára Hlaváčová

www.amazingrawparadise.com
www.lahodnosti.cz
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *